Categorized | Education

Parker’s academic, fine arts & athletics awards

Parker School senior award winners (Photo courtesy of Parker School)

MEDIA RELEASE

Parker School held its annual Senior Ohana Night and awards ceremony Thursday, May 24 to honor students’ outstanding achievement in academics, arts and athletics.

The following students received awards:

* Parker School Trustees’ Award – Kai Inaba
* Personal Achievement Award – Thomas Baldwin, Emily Boehm
* Richard Smart Award for Academic Excellence – Jesse Tarnas
* Longevity Award – Hayden Cross, Erika Hannon, Kira Harada-Stone, Kai Inaba, Shotaro Kume, Darcy Mulligan, Kieran Najita, Tyler Saito, Jesse Tarnas
* Headmaster’s Award – Marit Winborne
* Scholar Athlete Award – Shotaro Kume, Marit Winborne
* Athlete of the Year Award – Jesse Tarnas, Marit Winborne
* Career Achievement in the Performing Arts – Jesse Tarnas
* Career Achievement in the Visual Arts – Emily Boehm
* Salutatorian – Kieran Najita
* Valedictorian – Jesse Tarnas

At a ceremony on May 10, the following middle and upper school students received the following awards:

Book Awards:
Brown University Book Award, Paul Gregg; Wellesley Book Award, Olivia Armandroff; Mt. Holyoke Book Award, Sarah Willey; University of Pennsylvania Book Award, Tyler McCullough; Yale Book Award, Aidan Wharton

Scholarship Awards:
Mie Kim Najita Award, Brianna Dodds; The Richard Smart Junior Award for Excellence, Paul Gregg; Irma Packard/Norman Scholarship, Wyatt Mangel

Community Service Awards:
100 Hours Service Award (Presidential National Service Award), Anastasiya Polishchuk; Above and Beyond Student Tutor Award, Cody Brown, Lysha Matsunobu

In English:
Academic Excellence in English, Paul Gregg, Jesse Tarnas, Darcy Mulligan, Lauren Sweere Anastasiya Polishchuk, Lucy Callender, Kyra Matsuda, Lysha Matsunobu, Madyson Harper, Kevin Grace, Shelby Alligood, Julia Lee, Megan Yost; Outstanding Improvement in English, Sumika Helffrich, Zoe Mercer, Keoni Beaton, Mia Davis, Briana Dodds, Rin Zhou; Outstanding Engagement in English, Emly Whitfield; Most Insightful Exposition in English, Thomas Long

In history:
Academic Excellence in History, Kira Hirada-Stone, Anastasiya Polishchuk, Kyley Nishimura, Jesse Burns, Lysha Matsunobu, Kyley Nishimura, Jaren Ashcraft, Nohili Thompson, Maia Tarnas, Mia Scibelli, Carrie Hiller, Kirk Hubbard, Kyra Matsuda, Madyson Harper, Maia Tarnas, Kosuke Kume; Most Persuasive Historical Argumentation, Kieran Najita; Most Improved in History, Sumika Helffrich, Rin Zhou, Caity Mendes; Academic Excellence in Sociology, Darcy Mulligan, Shotaro Kume, Kieran Najita, Kira Hirada-Stone.

In mathematics:
Academic Excellence in Math, Lucy Callender, Kieran Wiese-Gibson, Alissa Mullin, Fanny Arnouts, Kirk Hubbard, Erika Kasberg, Mia Scibelli, Tawny Bright, Maia Tarnas, Lysha Matsunobu, Anastasiya Polishchuk, Larissa Bolstad-Urquhart, Rachel Dunn, Grant Nair, Paul Gregg, Ryan Touchet. Outstanding Effort in Math, Bethany Trussel.

In science:
Academic Excellence in Chemistry, Grant Nair, Jesse Burns; Outstanding Performance in Biology, Josh Yost; Outstanding Effort in Science, Jaipal Brar, Kawena Ching. Academic Excellence in Marine Science, Sarah Willey; Outstanding Performance in Honors Biology, Jaren Ashcraft; Enthusiasm in Health Science, Jesse Tarnas; Excellence in Physics, Kai Inaba, Aidan Wharton.

In Spanish:
Academic Excellence in Spanish, Lucy Callender, Owen Matsuda, Aolani Peiper, Kevin Grace, Erika Kasberg; Distinguished Effort and Attitude Towards Language Learning in Spanish, Mitchell Hijirida, Wyatt Mangel, Maia Tarnas, Kyley Nishimura, Lauren Sweere, Jesse Tarnas.

In athletics:
Outstanding Performance and Excellent Sportsmanship in PE, Luke Potter, Victoria Andrade-McKeehan, Jaipal Brar, Riley Decker, Taylor Doherty, Ben Miller, Skyler Pleuss, Finn Simmersbach, Kosuke Kume.

In fine arts:
Visual Arts Achievement, Fanny Arnouts, Zach Kauffman, Julia Lee, Nate Biondi, Kevin Grace, Kyra Vidosh, Sam Keliihoomalu, Shotaro Kume, Emily Boehm, Jaren Ashcraft, Kyley Nishimura, Nondi Lampkin, Gian DeAntonio; Outstanding Creativity and Academic Achievement in Performing Arts, Madyson Harper, Sophia Kauffman, Bethany Trusel, Julie Gregg. MVP and Positive Attitude in Rock Band, Alex Guske; Most Improved Player in Rock Band, Nya Rose Phillips, Kyley Nishimura; Songwriting, Rachel Dunn; Journalism/Podcast Achievement, Kieran Najita, Anna Moritz.

In electives:
Leadership Award in Debate, Tyler Saito, Victoria Andrade-McKeehan; Most Valuable Debater, Jesse Tarnas, Emilie Skladzien, Elliot Jacobson Top Debater-Middle School, Kevin Grace; Outstanding Commitment in Student Council, Tyler Saito, Kai Inaba; Outstanding Commitment in Yearbook, Darcy Mulligan; Yoga, Victoria Andrade-McKeehan, Marit Winborne.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

RSS Weather Alerts

  • An error has occurred, which probably means the feed is down. Try again later.

 

Quantcast